Ziua Europeană a limbilor

Arhiva » 2013-2014 » Evenimente 2013-2014 » Ziua Europeană a limbilor

Pe data de 26 septembrie 2013 - Ziua Europeana a limbilor, elevii Colegiului National « Gh Rosca-Codreanu Â» au desfasurat diverse activitati dedicate acestei zile, printre care amintim :

-          Concursul « Quiz linguistique Â» adresat claselor a XI-a, un concurs de cultura generala privind aspectele lingvistice ale diferitelor limbi, organizat de prof. Corina Macovei in colaborare cu prof. Bumbu Mihaela si prof. Tomescu Dorina. Echipajele claselor a XI-a au fost formate din 3 elevi de la fiecare clasa. Acestia au parcurs o sitografie in prealabil  care a cuprins 52 de intrebari. La sfarsitul concursului, juriul a desemnat toate echipajele ca fiind castigatoare, datorita raspunsurilor complete date de catre elevi.

-      Sketch "La tour du monde" în cadrul căruia au fost folosite limbile franceză, spaniolă, coreeană ÅŸi engleză redactat ÅŸi pus în scenă de elevi ai clasei a XI-a E sub îndrumarea prof. Bumbu Mihaela

-       Interviu spontan (filmat) care a avut ca obiectiv testarea cunoÅŸtinÅ£elor de limbi străine ale bârlădenilor, realizat de elevi ai clasei a XI-a F sub îndrumarea prof. Bumbu Mihaela.

-          Expozitie de afise cu semnificatia Zilei de 26 septembrie, dar si cu diferite curiozitati lingvistice din diferite limbi europene. Aceasta activitate a fost realizata de cativa elevi de la clasele a XI-A si a XI-D, sub indrumarea  prof. Corina Macovei.

-          Turneu muzical – cantec in cateva limbi europene, interpretat de colectivul clasei a X-a F, coord. prof. Corina Macovei
-    Concursul Euromots la care au participat elevii claselor a VII-a, organizat de d-na profesor Dorina Tomescu. Imagini de la concurs