Doua noi concursuri județene de promovare a limbii franceze, lansate de Colegiul Național „Gheorghe Roșca-Codreanu” - Bârlad

Elevii francofoni și francofili de la liceele din județul Vaslui vor fi premiați la Bârlad!

Colegiul Național „Gheorghe Roșca-Codreanu” din Bârlad lansează doua concursuri județene de promovare a limbii franceze, în cadrul Proiectului Educațional Județean „Promotion du français et des valeurs francophones”:

1) Concursul de discursuri: „C’est quoi être un adolescent francophone?”

- urmărește dezvoltarea compențelor de exprimare orală, având ca temă „La tolérance dans le dialogue interculturel”;

2) Concursul de scriere de nuvele polițiste: „Les anges du mystère”

- vizează dobândirea de către elevi a competențelor cheie privind comunicarea scrisă în limba franceză;

Detalii despre condiţiile de participare, regulament şi înscriere, în cele două arhive *zip anexate.