Concursul European de traduceri „Juvenes Translatores”

Competitii » Olimpiade şi concursuri şcolare » Concursul European de traduceri „Juvenes Translatores”

În urmă cu câteva zile, Direcția Generală Traduceri a Comisiei Europene (DG Traduceri) a transmis rezultatele elevilor participanți la concursul european de traduceri „Juvenes Translatores”, ediția 2016, adresat școlilor din Uniunea Europeană. Acest concurs s-a desfășurat în data de 24 noiembrie 2016. Liceul nostru a fost reprezentat de elevele : Bîgu Andrada, Popa Teodora, Chiper Andreea, Chirvasă Darmina și Gherghescu Oana.

Dintr-un total de aproape 3800 de elevi participanți din întreaga Europă, s-a desemnat un singur laureat pentru fiecare țară. Laureații vor fi invitați să participe la ceremonia de premiere, care va avea loc la Bruxelles, în primăvara anului 2017.

Totodată, 10% din totalul lucrărilor au fost premiate cu o mențiune specială pentru calitatea deosebită a traducerilor.

Prin urmare, ne bucură faptul că liceul nostru a obținut două astfel de mențiuni și le felicităm pe elevele Chirvasă Darmina (limba engleză, profesor îndrumător Cristina Nistor) și Popa Teodora (limba franceză, profesor îndrumător Corina Macovei) pentru performanța înregistrată într-o astfel de competiție.